czwartek, 22 listopada 2007

Rise of Videogame cz.1

Wczoraj, na amerykańskim Discovery Channel wyemitowano pierwszy odcinek nowego serialu dokumentalnego - "Rise of Videogame".

Pierwszy odcinek, jak nietrudno się domyśleć, koncentrował się na początkach gier. Mówiono oczywiście o Tennis for Two, wypowiadali się: twórca Space Wara (Steve Russel wciąż ma egzemplarz PDP-1), Nolan Bushnell, Ralph Baer (twórcy pierwszej konsoli), Al Alcorn (zaprogramował Ponga), Aleksei Pazhitnov czy Tomohiro Nishikado (Space Invaders).
W zasadzie, jeżeli do kogoś miałbym się przyczepić, to do Johna Romero. Jego teksty o mocy graficznej były kompletnie bez sensu.
Oczywiście, nie ma się co oszukiwać. Jak większość podobnych dokumentów, ten też ma raczej za zadanie przybliżyć tematykę, a nie odpowiedzieć na wszystkie palące pytania. Nie dowiecie się z niego jakiś okropnych sekretów i skrywanych przed światem tajemnic.
Ale fajnie zobaczyć jakieś archiwalne filmiki, gdzieś tam z lat 70ch i zobaczyć wizjonerów prezentujących projekt właśnie wymyślanej gry komputerowej.


(twórcy Odyssey kiedyś...)

(... i dziś)


(pierwsza instrukcja dla gry (Pong jakby się ktoś nie domyślił)


(twórca Tetrisa mówi, żeby kupować jego grę)


Ci, którzy nie mieszkają w USA/Kanadzie i nie chcą czekać kilka(naście/dziesiąt) miesięcy, aż dokument pojawi się w Polsce nie powinni mieć wielkich problemów ze znalezieniem odcinka w internecie.

Edit: no proszę, właśnie mi uświadomiono, że to leciało u nas w maju. Dziwne to. Mamy coś wcześniej niż JuEsEj.

Brak komentarzy: